Pozor! Vašemu miláčkovi hrozí v horku velké nebezpečí!

Značka "Jiné nebezpečí"

Začaly horké letní dny a vypadá to, že jich letos zase bude hodně. Během parného počasí se se váš hudební nástroj může velmi těžce poškodit.

Stát se to může jednoduše tak, že ho neopatrně necháte ležet v zaparkovaném autě nebo v jiném prostoru, kde vlivem počasí dochází k velkému zvýšení teploty (ve stanu, v neklimatizované místnosti s velkými prosklenými okny, na přímém slunečním světle a podobně).

V čem je problém?

V uzavřeném zaparkovaném autě během velice krátké chvíle (řádově v minutách) dojde k prudkému zvýšení teploty, a to až na víc než šedesát stupňů Celsia.

Pokud v takové teplotě zůstane strunný hudební nástroj, jeho materiál začíná tepelně pracovat.

Jak si pamatujete z fyziky, hmota se teplem roztahuje. Problém je, že se ne každá součást hudebního nástroje se roztahuje stejně. Možná budete překvapeni, ale zahřátý dřevěný krk kytary se v horku prodlouží i o několik milimetrů.

Další potíž je v tom, že se jedna strana zahřívá více a druhá méně, krk se začne ohýbat tak, že se více napínají struny. Struny se sice teplem prodlouží také, ale o něco méně. Vzhledem k těmto okolnostem prudce narůstá jejich napětí. Změna tahu je stejná, jako byste na struny pověsili několik kilogramů…

Jaké hrozí poškození?

Možných poškození je několik:

 • Popraskají struny – to je nejmenší zlo, ale bohužel také nejméně pravděpodobné. Šest strun už je hodně silný svazek a všechny najednou určitě neprasknou…
 • Utrhne se kobylka – to už je poškození kytary, které vám nástroj postaví na několik dní mimo hru, ale dá se opravit celkem bez ztráty kvality nástroje.
 • Zlomí se krk – tak to už je hodně těžké poškození nástroje, se kterým budete mít vy hodně starostí a kvalifikovaný kytarář, kterému nástroj svěříte do opravy, hodně práce. Může to mít i trvalé následky např. na zhoršenou kvalitu ladění, dohmat a podobně.
 • Praskne rezonanční deska – to je podobný průšvih jako o odrážku výše. I když se to také nechá opravit, nástroj už nikdy nebude mít stejný zvuk jako před opravou.

Jak předejít škodám?

Moje rady jsou celkem jednoduché:

 • Nenechávejte nástroj v prostředí, kde hrozí prudký nástroj teploty (v zaparkovaném autě, ve stanu a podobně).

Pokud jste okolnostmi nuceni nástroj v horku mít:

 • Nikdy nepokládejte nástroj tak, aby na něj přímo dopadaly sluneční paprsky. Samozřejmě je vhodné mít kytaru v pouzdře. Pokud to není možné, snažte se tepelné záření odstínit tím, že ji něčím přikryjete (třeba oblečením, kterého stejně v horku moc nepotřebujete).
 • Položte nástroj strunami dolů, aby se více zahřála ta strana nástroje, na které nejsou struny. Potom dochází k tomu, že se vlivem rozdílů teplot se krk deformuje tak, že se struny povolí a k poškození nedojde.
 • První dvě opatření většinou stačí k tomu, aby se vlivem tepla kytaře nic nestalo. Pokud ale chcete mít jistotu, povolte struny.

Doufám, že tyto moje řádky někomu pomůžou. Pokud se tím předejde zničení alespoň jednoho nástroje horkem, budu moc rád.

Jaké jsou vaše zkušenosti s ochranou kytary před horkem?

Máte nějaké účinné rady a postupy? Pokud ano, budu rád, když je pro mě i pro čtenáře tohoto blogu necháte v komentáři pod článkem.

Petr Jankola
Kytara mě provází už od dětských let. Rád učím a pomáhám lidem na cestě ke zvládnutí tohoto úžasného hudebního nástroje. Jsem vášnivým kytaristou, autorem příručky 25 rad jak dobře naladit kytaru a majitelem e-shopu strunomat.cz. Příběh mojí cesty si přečtěte zde >>
Komentáře
 • Chcete umět správně naladit kytaru?

  Zde zdarma získáte můj e-book "25 rad jak dobře naladit kytaru":

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky
 • Uvidíme se na Facebooku: