Nejpoužívanější akordy

Nedávno se mně jeden z mých známých ptal, kolik znám kytarových akordů. Zamyslel jsem se nad tím, a potom jsem mu podle pravdy odpověděl, že vlastně nevím. Akordů (a jejich obratů) znám určitě několik stovek, ale přesné číslo nejsem schopný z hlavy říct. Můj přítel tedy trochu pozměnil svojí otázku, a zeptal se, kolik akordů člověk potřebuje znát, aby si mohl zahrát většinu nejoblíbenějších písniček. Opět jsem si s odpovědí moc nevěděl rady.

Hodně jsem později o našem rozhovoru přemýšlel, a rozhodl jsem se, že si udělám takový malý průzkum. Shodou okolností jsme právě následující pátek seděli s kamarády s kytarami v naší oblíbené hospůdce a hráli. Napadlo mně, že si zkusím udělat takovou malou statistiku. Přes víkend jsem si udělal seznam písniček, které obvykle při takových setkáních hrajeme, a začal jsem počítat akordy, které se v nich vyskytují.

Výsledek byl hodně zajímavý. Z mého pozorování vyšlo jedenáct akordů, které svojí četností v často hraných písničkách výrazně převyšují výskyt akordů zbývajících. Zhruba to vychází tak, že těchto jedenáct akordů je asi 20% akordů z mého malého výzkumu, ale zahraje se s nimi přibližně 80% písniček (znalec statistiky určitě jásá – zase se jednou projevilo Paretovo pravidlo v praxi :).

Určitě jste zvědaví, které akordy to jsou. Samozřejmě si je nenechám pro sebe, tady jsou vám k dispozici:

Pokud chcete, můžete si přehled mých nejhranějších akordů stáhnout ve formátu pdf na tomto odkazu: >>.

A jak je to u vás? Které akordy a prstoklady nejčastěji používáte vy?

Tagy:
Petr Jankola
Kytara mě provází už od dětských let. Rád učím a pomáhám lidem na cestě ke zvládnutí tohoto úžasného hudebního nástroje. Jsem vášnivým kytaristou, autorem příručky 25 rad jak dobře naladit kytaru a majitelem e-shopu strunomat.cz. Příběh mojí cesty si přečtěte zde >>
Komentáře
  • Chcete umět správně naladit kytaru?

    Zde zdarma získáte můj e-book "25 rad jak dobře naladit kytaru":

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky
  • Uvidíme se na Facebooku: