Kytara bez not (lekce 3)

Jak si má začátečník vybrat a koupit kytaru?

V jednom z mých minulých příspěvků jsme si popsali základní rozdělení kytar. Tento článek si můžete přečíst zde >>.

Podle mého názoru je pro začátečníka nejvhodnější španělská kytara s nylonovými strunami s nízkým tahem, případně westernová kytara (Dreadnought) s tenkými kovovými strunami (síla 0.009“ až 0.010“).

Španělská kytara
Westernová kytara (Dreadnought)

Pokud Vám pojmy „síla struny“, „nízký tah“ a jim podobné nic neříkají, nic si z toho nedělejte. Plánuji na svém blogu (www.petrjankola.cz) uveřejnit článek o strunách, ve kterém vám tyto pojmy podrobněji vysvětlím.

Pro začátek stačí, když budete vědět, že nylonové struny se dělí na tři kategorie:

 • nízký tah
 • střední tah
 • vysoký tah

Tah (někdy se také používá termín pnutí) v tomto případě znamená, jak moc je struna napnutá pro dosažení požadovaného tónu.

Sady kovových strun se zase označují podle tloušťky nejtenčí struny (E1) v tisícinách palce. To znamená, že pokud na strunách uvidíte označení 0.010 (nebo také .010), znamená to, že nejtenčí struna ze sady má průměr deset tisícin palce (to je 0,254 milimetru).

Silnější struny (s vyšším tahem a nebo s větším průměrem) musejí být pro naladění do stejné výšky více napnuté, a tím pádem se budou vašim prstíkům zdát tvrdší, budou se do nich víc zařezávat, a to vás bude víc bolet.

Ano, je to opravdu tak, hra na kytaru opravdu i bolí, a to nejvíc začátečníky, než se jim na bříškách prstů vytvoří tvrdé mozoly.

Ale nebojte se, radost ze hry za to opravdu stojí!

Pokud se rozhodnete pro španělskou kytaru, můžete na ni natáhnout i struny kovové. Určitě ale nepoužívejte struny silnější než 0.010“, mohli byste si kytaru poškodit. Kovové struny totiž mají vyšší tah (jsou více napnuté) a španělská kytara na takové zatížení není připaravena.

Westernová kytara je sice stavěná na kovové struny, ale když začínáte, můžete použít i měkčí nylonové struny – vhodné jsou třeba ty, které najdete pod tímto odkazem >>.

Zvuk kytary je potom jiný, než jaký od westernové kytary očekáváte, ale pro začátek to obvykle nikomu nevadí a struny budou k vašim (zatím ještě měkkým) prstům šetrnější.

Možná doma nějakou kytaru máte a nevíte, jestli je dost dobrá. V tom případě doporučuji, abyste se poradili s nějakým zkušenějším kytaristou, jestli vám tento nástroj do začátku stačí. Třeba vám poví, že je lepší si pořídit nástroj nový.

Pokud plánujete nákup kytary, přečtěte si několik následujících rad.

Určitě nanakupujte kytaru tak, jako jsem to kdysi udělal já (přečíst si to můžete tady >>). Sice jsem se na ni hrát naučil, ale s lepším nástrojem by mi to bývalo šlo určitě lépe a rychleji. Dnes máte rozhodně víc možností a velký výběr dostupných kvalitních nástrojů, tak proč trpět?

Rady pro nákup kytary

Rada 1 – Najděte si poradce

Nekupujte si kytaru sami, ale pokuste se sehnat někoho, kdo se v kytarách trochu vyzná, aby vám s výběrem poradil.

Jestli mezi svými známými nikoho takového nemáte, zkuste kontaktovat někoho z některé kapely ve vašem okolí, zda by vám s výběrem nástroje nepomohl. Může to být i dobrá příležitost k seznámení…

Pokud někoho, kdo vám pomůže a poradí najdete, dejte mu dát odkaz na můj blog (www.petrjankola.cz). Může to být oboustranně výhodné – váš známý si přečte některý z mých článků a já budu rád za jeho připomínky k nim.

Rada 2 – Nakupujte u odborníků

Může se stát, že nikoho, s kým byste se o nákupu kytary poradili, nenajdete. Ani potom neztrácejte naději.

V mnoha obchodech prodávají zkušení hudebníci, kteří vám rádi s výběrem nástroje pomohou.

Můžete mít smůlu a narazíte na člověka, který se z vás bude snažit vytáhnout co nejvíc peněz. To už ale musíte poznat sami.

Nestyďte se přiznat, že jste začátečníci a potřebujete s nákupem kytary poradit.

Rada 3 – Vyhněte se lákavým nabídkám

Stává se, že některé obchodní řetězce mají ve své akční nabídce kytaru za velice lákavou cenu (třeba i s příslušenstvím, jako je stojánek na noty, pouzdro, ladička, a podobně).

Vypadá to lákavě, když v hypermarketu vidíte mezi rohlíky, svetry, botami, fény a kdo ví čím ještě krásně potištěnou krabici s kytarou za více než přijatelnou cenu.

Věřte mi ale, že zakoupení takového nástroje je ve většině případů pouze vyhazováním peněz. Obchodní řetězce kupují takové zboží ve velkých asijských továrnách, kde není zajištěna ani kvalita materiálu, ani kvalita vlastní výroby.

Pokud se chcete opravdu naučit hrát, vyhýbejte se lákavým nabídkám.

Rada 4 – Nekupujte kytaru přes e-shop

Dnes je sice možné přes internet nakoupit téměř vše „od špendlíku až po lokomotivu“.

Určitě nezavrhuji nakupování přes internet obecně, právě naopak, ale je to doslova jako kupovat „zajíce v pytli“.

I když budete mít dvě naprosto shodné kytary, každá bude trochu jiná. Každá bude mít jinou barvu zvuku, jinou kvalitu ladění a další parametry, které rozhodně nejde určit podle ilustračního obrázku.

Pokud se, navzdory tomuto mému doporučení, rozhodnete kupovat kytaru v e-shopu, vyberte si podle těchto kritérií:

 • e-shop umožňuje převzetí nástroje na prodejně, a můžete si nástroj na místě vyzkoušet, a případně ho odmítnout nebo vyměnit za jiný (to je potom vlastně stejné jako nákup v kamenné prodejně – zkuste si s sebou vzít zkušenějšího kytaristu).
 • pokud pro vás není vhodné (z různých důvodů) osobní převzetí, vyberte si e-shop, který bez problémů umožní vrácení produktu bez udání důvodů v zákonné lhůtě. Doma si kytaru můžete vyzkoušet a nechat posoudit zkušenějším kytaristou. Pokud vám nebude vyhovovat, pošlete ji zpátky.

Rada 5 – Nešetřete peníze, hledejte kvalitu

Vyhýbejte se nákupu laciných nástrojů z akčních nabídek – tady platí to samé, co jsem napsal o obchodních řetězcích.

Čím je kytara lacinější, tím je vyšší pravděpodobnost, že nebude hrát dobře. Vaše šance, že nástroj bude kvalitní, ale s rostoucí cenou stoupá.

Bohužel ale vyšší cena nezajistí vždy lepší kvalitu. Už jsem měl v ruce hodně nástrojů za dost peněz, které měly nějakou zásadní vadu nebo nezněly úplně nejlépe…

K výrobě dražších nástrojů se používá kvalitnější materiál a výrobce (v ideálním případě značkový) má obvykle lepší kontrolu kvality.

Asi vás teď napadla otázka

„Co když se na kytaru hrát nikdy nenaučím. Co potom budu dělat s drahým nástrojem?“.

Na to mám jednoduchou odpověď. Pokud se chcete naučit hrát, třeba pro vás bude i vyšší pořizovací cena nástroje větší motivací k tomu, abyste to nevzdali.

A pokud to přeci jenom vzdáte?

Kvalitní nástroj vždy můžete snadno prodat. Nekvalitní nástroj vám bude překážet doma, maximálně si z něj uděláte ozdobu na zdi obývacího pokoje.

Rada 6 – Jak se určitě nenapálíte

Pokud patříte mezi majetnější a máte na nákup kytary vyčleněnou větší částku peněz, doporučuji vám kontaktovat přímo některého z českých výrobců kytar a koupit si nástroj od něho.

Nikdo z dobrých kytarářů si nedovolí prodat zákazníkovi nekvalitní nástroj a určitě nebudete zklamaní.

V případě vašeho případného neúspěchu platí to, co už jsem napsal v předchozí radě.

Ale proč uvažovat o neúspěchu? Když budete chtít, určitě to spolu zvládneme!

Rada 7 – Jak ušetřit

I při nákupu kvalitní kytary se dá ušetřit.

Dnes se hodně akustických kytar prodává s vestavěným snímačem, předzesilovačem a ekvalizérem, případně ladičkou.

Pro začátečníka je to úplně zbytečné.

Tato „bižuterie“ dokáže zvýšit cenu nástroje i o několik tisíc korun. Je vhodnější si pořídit kytaru ve stejné ceně, ale bez vestavěné elektroniky. Pravděpodobně bude kvalitnější.

Uteče ještě hodně vody, než se naučíte hrát tak, abyste vystupovali před publikem a hráli přes aparaturu. A potom si celkem levně můžete nechat do kytary snímač i s příslušenstvím vestavět.

Jediná elektronická pomůcka, kterou začátečník potřebuje, je ladička. Ta se ale dá koupit zvlášť a levněji, než je cena ladičky vestavěné v kytaře. Vhodný výběr ladiček najdete například zde >>.

A to je pro dnešek vše…

Záměrně jsem zde sepsal všechno, co dokážu na dálku při nákupu kytary poradit začátečníkovi. Budu moc rád, pokud vám tento článek při nákupu pomůže. Klidně mi napište svoje připomínky, budu za ně rád.

A teď už hupky šupky pro kytaru, příště začínáme hrát, a to bez nástroje nejde!

Petr Jankola
Kytara mě provází už od dětských let. Rád učím a pomáhám lidem na cestě ke zvládnutí tohoto úžasného hudebního nástroje. Jsem vášnivým kytaristou, autorem příručky 25 rad jak dobře naladit kytaru a majitelem e-shopu strunomat.cz. Příběh mojí cesty si přečtěte zde >>
Komentáře
 • Chcete umět správně naladit kytaru?

  Zde zdarma získáte můj e-book "25 rad jak dobře naladit kytaru":

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky
 • Uvidíme se na Facebooku: