Kytara bez not (lekce 2)

Seznamte se s nástrojem

V minulé části seriálu (viz tento odkaz >>) jsme si povídali o základních typech kytar, a zejména o tom, která kytara je vhodná pro začátečníka.

Třeba už doma nějakou kytaru máte, třeba ještě ne a rozhodujete se jaký nástroj si pořídit. Než si budeme povídat o tom, jak si vybrat kytaru, trochu se s kytarou seznámíme blíže.

Základní části

Každá kytara má tyto základní části:

  • hlavu
  • krk
  • tělo

Bez hlavy to nejde…

Určitě se najde nějaký šťoura čtenář, který bude říkat:

Ale jde to i bez hlavy, takové kytary existují!“.

Ano, to je pravda, ale tento seriál je určený především pro začátečníky, a těm určitě takové speciály, jako jsou kytary bez hlavy, nedoporučuji. Více o mých doporučeních si můžete přečíst v minulém díle (zde >>).

Hlava (nebo také hlavice) je ta část kytary, která je (překvapivě) připevněna na krku. Budu-li přesný, slovo „připevněna“ může být poněkud zavádějící, protože obvykle hlava kytary a její krk (základ, nikoliv celý) jsou vyrobené z jednoho kusu dřeva.

Hlava kytary - 1
Hlava kytary
Hlava kytary - 2
Hlava kytary – klasický typ

Na hlavě jsou umístěny ladicí mechaniky, jejichž pomocí napínáme struny a nástroj ladíme.

Ladicí mechanika
Ladicí mechaniky

Ladicí mechanika se skládá ze strojku (obvykle jednoduchý šnekový převod, který může být zakrytý pouzdrem), trnu (navíjecího válečku) na navíjení struny a ladicího kolíčku (s křidélkem).

Hlava sedí na krku

Ano, je to tak, další částí kytary je krk, který z jedné strany vychází z hlavy, na druhé straně je přiklížen k tělu kytary. Krk je ze spodní části zaoblený a u těla kytary zakončený patkou.

Spodek kytary
Spodní pohled – napojení krku na tělo kytary

Na výrobu krku se používá tvrdé dřevo, například mahagon. Na vrchní straně krku je přiklížený plochý nebo lehce zaoblený hmatník s pražci. Materiál pro výrobu hmatníku může být dřevo palisandru, mahagonu nebo javoru. Pražce začínají u hlavy pražcem nultým. Tomu se říká „ořech“ (anglicky „nut“). Nultý pražec se také nazývá vrchní nebo sedlový. Není to pražec v pravém slova smyslu, ale je to vlastně začátek aktivní délky struny. Dnes se vyrábí z tvrdého plastu, dříve se na jeho výrobu používala slonovina. Dále jsou na hmatníku standardní pražce, které jsou z kovového drátu.

Pražce - detail
Pražce na hmatníku – detail

Celkový počet pražců se u různých typů kytar může lišit. Obvykle jich bývá 18, ale u některých nástrojů jich bývá více.

Plochám mezi pražci se říká pole, a číslují se stejně jako pražce. To znamená, že mezi nultým a prvím pražcem je první pole, mezi prvním a druhým pražcem je druhé pole, a tak dále. Pražce se obvykle označují arabskými číslicemi, pole číslicemi římskými.

Doufám, že se na mě nebudete zlobit, pokud pro jednoduchost budu pole v dalších textech označovat také arabskými číslicemi.

Některá pole jsou označena perleťovými puntíky, případně i ozdobným vykládáním (intarzií). Většinou jsou označena pole 5, 7 a 12, ale někdy uvidíte intarzie i na dalších polích (1, 3, 9, 15, 17, …). Tyto značky usnadňují orientaci na hmatníku.

Popis hmatníku kytary
Orientace na hmatníku

Tělo neboli korpus

Krk je přes patku přiklížený k tělu kytary. Jiný název pro tělo kytary je rezonanční skříň. Jak vyplývá z tohoto pojmu, je to část kytary, která se rozechvívá (rezonuje) podle kmitání strun a díky tomu zesiluje jejich zvuk. Tělo kytary je velice důležité pro hlasitost a barvu zvuku, která z nástroje akusticky vychází.

Tělo je slepené z vrchní a spodní rezonanční (česky ozvučné) desky, které jsou na okrajch spojeny přes luby. Rezonanční desky musí splňovat dva protichůdné požadavky. Jednak musí být dostatečně tenké, aby dobře rezonovaly (kmitaly) a tím zesilovaly zvuk strun, zároveň ale musí být dostatečně pevné, aby udržely tah strun. Z tohoto důvodu jsou na vnitřní straně rezonančních desek přiklížena žebra, která tělo kytary zpevňují.

Zejména vrchní deska má na zvuk nástroje významný vliv. Tón zesiluje, dává mu barvu a ovlivňuje i délku jeho trvání (dozvuk). Kvalitnější nástroje mají rezonanční desky vyrobené z masivního dřeva (např. smrkového nebo cedrového), které má pravidelná, hustá a rovná léta. Méně kvalitní nástroje mají vrchní desku vyrobenou z překližky.

Tělo kytary - horní část
Tělo kytary – horní část

Na vrchní desce je umístěna kobylka. Některé kytary mají kobylku pohyblivou, která je na rezonanční desce přitlačena tahem strun, většina kytar má kobylku pevně připevněnou na vrchní desce.

Ve vrchní rezonanční desce je rezonanční otvor, který je u standardní kytary kruhový, ale můžete se setkat i s nástroji, u kterých je jiný tvar těchto otvorů, případně jich může být i více. Okolo rezonančního otvoru může být ozdobné vykládání, kterému se říká rozeta.

Teď už znáte základní pojmy, víte, jak se co na kytaře jmenuje a kde to najdete.

Příště si povíme něco o nákupu kytary, a potom už se pustíme do hraní.

Petr Jankola
Kytara mě provází už od dětských let. Rád učím a pomáhám lidem na cestě ke zvládnutí tohoto úžasného hudebního nástroje. Jsem vášnivým kytaristou, autorem příručky 25 rad jak dobře naladit kytaru a majitelem e-shopu strunomat.cz. Příběh mojí cesty si přečtěte zde >>
Komentáře
  • Chcete umět správně naladit kytaru?

    Zde zdarma získáte můj e-book "25 rad jak dobře naladit kytaru":

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky
  • Uvidíme se na Facebooku: