Je to možné i bez not?

NotaNeboNe

Často dostávám otázku „Je možné hrát na kytaru bez not?“. Svojí odpovědí na tuto otázku asi neudělám radost většině učitelů hudební nauky a hry na nějaký hudební nástroj.

Vezměme to trochu oklikou. Myslíte, že je možné mluvit, ale neumět číst a psát? Vždyť každé malé dítě se nejdřív učí mluvit. Malý prvňáček na začátku školní docházky většinou umí mluvit velmi dobře, ale číst a psát se naučí až ve škole.

Podobně je to i s výukou cizích jazyků. Vychází z toho moderní metody – přirozené je nejdřív poslouchat, potom mluvit (napodobovat řeč), potom číst, a až nakonec psát.

Jeden příklad za sto

Když moje nejmladší dcera chodila do mateřské školky, byl v její třídě syn maďarských rodičů, které pracovní povinnosti zavedly do Prahy. Ani jeden z nich česky neuměl – maminka i tatínek se uměli kromě maďarštiny domluvit pouze anglicky. Po necelém roce, který pětiletý maďarský chlapeček strávil mezi českými dětmi a českými učitelkami ve školce,  zvládl češtinu na takové úrovni, že byste při jeho hrách a komunikaci s dětmi na dětském hřišti z řeči ani přízvuku nepoznali, že je to cizinec. Dokonce jsem byl svědkem toho, že tlumočil rozhovor mezi svými rodiči a paní učitelkou. A číst ani psát k tomu nepotřeboval…

Jak to souvisí s hrou na hudební nástroj?

Je zde jednoduchá paralela – hudba je jako řeč a notový záznam je hudební písmo. Pokud se hra na hudební nástroj vyučuje na základě znalosti notového záznamu, je to stejné, jako byste se snažili naučit malé dítě nejdřív číst, a teprve potom mluvit. Opačný postup je mnohem lepší. Nejdříve je vhodné skladbu na nástroj poslouchat, potom napodobovat, a tím se učit hrát.

Nechci, abyste si mysleli, že hudební teorií a notovým záznamem opovrhuji. Ale je opravdu lepší začít samotnou hrou. Pokud základy hry na hudební nástroj zvládnete, nic vám nebude bránit, abyste pokročili na vyšší stupeň, a naučili se hrát i podle not.

Je ale pravda, že existuje spousta i velice slavných a uznávaných muzikantů, kteří se nikdy noty nenaučili. Jména tady uvádět nebudu, třeba by se zlobili, že jsem to na ně prozradil 🙂

Jak jsem se já sám naučil hrát na kytaru, a nakonec zvládl i notový záznam, si můžete přečíst v mém příběhu.

Závěr

Nejen na kytaru, ale na jakýkoliv hudební nástroj, bez znalosti not hrát možné je.

Z výše uvedených poznatků vychází moje metoda výuky hry na kytaru pro samouky, kterou můžete najít pod odkazem „Kytara bez not“.

Petr Jankola
Kytara mě provází už od dětských let. Rád učím a pomáhám lidem na cestě ke zvládnutí tohoto úžasného hudebního nástroje. Jsem vášnivým kytaristou, autorem příručky 25 rad jak dobře naladit kytaru a majitelem e-shopu strunomat.cz. Příběh mojí cesty si přečtěte zde >>
Komentáře
  • Chcete umět správně naladit kytaru?

    Zde zdarma získáte můj e-book "25 rad jak dobře naladit kytaru":

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky
  • Uvidíme se na Facebooku: