Hračky, které by jistě v noci potěšily vaše sousedy (pokud by o nich věděli)

Mikrozesilovače XVive GA

Patřím mezi lidi typu “sova”, což znamená, že ráno rád dlouho spím, a naopak večer se mi nikdy nechce jít spát před půlnocí.

Vzhledem k tomu, že moc rád hraju na kytaru, často mě v pozdních nočních hodinách přepadne chuť si ještě před ulehnutím trochu zabrnkat. Zásadní potíž je v tom, že bydlím v paneláku, kde je vše široko daleko slyšet, a i když si myslím, že nehraju úplně nejhůř, moji večerní radost ze hry by mí sousedé nemuseli snášet úplně nejlépe.

Tento problém jsem se snažil řešit tím, že po desáté hodině večerní už nepoužívám akustickou kytaru, ale hraju si na kytaru elektrickou. Jsou s tím ale spojené drobné potíže. Pokud hraju bez připojení k aparatuře, není to zvukově úplně ono. Když používám svůj kytarový aparátek a k němu připojím sluchátka, nese to s sebou zase určité nepohodlí.

Z těchto důvodů jsem se rozhodl vyzkoušet kytarový mikrozesilovač GA od firmy XVIVE Audio.

Tyto zesilovače se vyrábějí ve čtyřech provedeních:

 • GA-1 ACOUSTIC
 • GA-3 CLASSIC ROCK
 • GA-4 METAL
 • GA-5 DELAY

Možná vás, stejně jako mně, napadne, proč v řadě chybí GA-2. Nikde na stránkách výrobce jsem ale výrobek s tímto označením nenašel, a tak jsem po něm dál nepátral. Třeba firma XVIVE Audio časem chybějící článek v řadě doplní.

Mikrozesilovače XVive GA se prodávají v plastovém balení typu blistr.

Zesilovače v balení typu blistr

Součástí každého balení je zesilovač a šňůra pro dobíjení vestavěného akumulátoru přes USB.

Výrobce udává, že na jedno plné nabití vydrží zesilovač v provozu přes čtyři hodiny. Přesně jsem to neměřil, ale okolo čtyř hodin na jedno nabití kapacita akumulátoru opravdu vydržela.

Při dobíjení v režimu standby se zesilovač na plnou kapacitu dobil během necelé hodiny.

Bez zajímavosti není ani to, že je možné zesilovač dobíjet i během hraní (např. z powerbanky), takže doba vašeho hraní je prakticky neomezená.

Zesilovače jsem dobíjel z běžného USB napájecího zdroje k mobilnímu telefonu. Pokud jsem zkoušel z tohoto zdroje dobíjet zesilovač během hraní, do sluchátek se mi ozýval poněkud nepříjemný brum, který byl zřejmě způsobený kvalitou tohoto napájecího zdroje. Při napájení zesilovače z powerbanky byl výstupní zvuk bez problému.

Zesilovač je kompaktní plastová krabička, ze které výrazně vyčnívá konektor typu jack (6,3 mm) pro připojení zesilovače přímo do nástroje. Na krabičce je dále mikro USB konektor pro dobíjení akumulátoru, zdířky pro zapojení sluchátek a vstup AUX (jack 3,5 mm), tři otočné potenciometry, jejichž funkce se liší podle typu zesilovače, vypínač (přepínač s polohami Standby a On, případně polohou FX pro typ Acoustic) a LED dioda, která svítí, když je zařízení v provozu nebo při dobíjení.

Do vstupu AUX se nechá připojit přes propojovací šňůru (ta ale není součástí balení) například metronom nebo mobilní telefon či přehrávač, a je tak možné cvičit přesně v rytmu, třeba s doprovodem vaší oblíbené kapely.

První zesilovač, který jsem vyzkoušel, byl

XVive GA-3 CLASSIC ROCK

Zesilovač XVive GA-3 CLASSIC ROCK
Zesilovač XVive GA-3 CLASSIC ROCK zapojený do kytary

Zasunul jsem zesilovač do kytary, připojil sluchátka (špunty), která používám k telefonu, a cvakl vypínačem na polohu „On“. Červená LED dioda se rozsvítila, hrábl jsem do strun a …

… nic se neozvalo. Chvilku jsem kroutil všemi ovládacími kolečky na zesilovači, ale sluchátka byla stále tichá.

Potom mě napadlo lehce zahýbat konektorem od sluchátek, a v té chvíli se mi do uší ozval krásně zkreslený zvuk mojí kytary. Trochu jsem se bál, že budou sluchátka vypadávat vlivem špatného kontaktu, ale s výjimkou mého prvního šoku už se tato situace neopakovala.

GA-3 má tyto tři ovladače:

 • Gain (vybuzení)
 • Tone (barva tónu)
 • Volume (hlasitost)

Zesilovač má vestavěný efekt typu Distortion. Stupeň zkreslení se nastavuje ovladačem „Gain“, a to od čistého a nezkresleného zvuku kytary až po plné zkreslení do nádherně řezavého zvuku. Barvu tónu je možné vyvážit ovladačem „Tone“.

XVive GA-4 METAL

Zapojený zesilovač XVive GA-4 METAL

Zesilovač GA-4 METAL má efekt typu High Gain Distortion, takže jeho zvuk je více „metalový“, jinak platí vše stejně jako u GA-3, proto nemá cenu se o něm podrobněji rozepisovat.

Zesilovač XVive GA4-Metal

Snad jen zmíním, že se mi řezavý metalový zvuk tohoto zesilovače moc líbil a hrál jsem s ním opravdu dlouho.

Simulace akustické kytary – XVive GA-1 Acoustic

Tento zesilovač obsahuje efekt Acoustic Simulator. Samotný název nám napovídá, že se jedná o zařízení, který výstup z vašeho nástroje transformuje na signál, který se blíží akustickému nástroji.

Ovládací prvky jsou:

 • Blend (míchání)
 • Tone (barva tónu)
 • Volume (hlasitost)

Za pomoci nastavení točítek „Blend“ a „Tone“ je možné nastavit barvu tónu. Při poloze přepínače „FX“ je zapnutý efekt „Acoustic Simulation“, který ze signálu elektrické kytary vytváří zvuk podobný dřevěné akustické kytaře.

Musím přiznat, že i se zesilovačem GA-1 Acoustic jsem strávil docela dost času. Podařilo se mi najít přesně tu cinkající barvu tónu kytary, kterou mám rád.

Posledním zesilovačem této řady, který jsem si vyzkoušel, byl

XVive GA-5 DELAY

Zesilovač XVive GA-5 DELAY

Tento zesilovač má vestavěný efekt typu delay. Marně byste na něm hledali točítko pro nastavení hlasitosti, místo toho jsou na něm tyto ovládací prvky:

 • Echo (ozvěna, odraz)
 • F. Back (feedback – zpětná vazba)
 • Time (délka odezvy)

Hlasitost nastavovat na zesilovači nelze, ale výstupní signál není ani slabý, ani silný, úroveň stačí nastavovat přímo na nástroji.

Kombinací ovládacích prvků je možné nastavovat dost parametrů ozvěny a odrazů. Velice mě překvapilo to, že při určitých kombinacích a pokusech se zpětnou vazbou se mi podařilo tento zesilovač dokonce rozhoukat.

Moje hodnocení

S mikrozesilovači Xvive GA jsem již strávil několik pozdních večerů, a musím přiznat, že jsem si je opravdu oblíbil.

Je to naprosto skvělá pomůcka při cvičení nejen pro dodržování nočního klidu, ale i ke cvičení na cestách, v hotelu, v šatně před koncertem a podobně.

Cena 449 korun, za kterou se zesilovače prodávají v obchodu strunomat.cz, je víc než přijatelná.

Proto tuto šikovnou pomůcku můžu všem hudebníkům jenom doporučit.

Petr Jankola
Kytara mě provází už od dětských let. Rád učím a pomáhám lidem na cestě ke zvládnutí tohoto úžasného hudebního nástroje. Jsem vášnivým kytaristou, autorem příručky 25 rad jak dobře naladit kytaru a majitelem e-shopu strunomat.cz. Příběh mojí cesty si přečtěte zde >>
Komentáře
 • Chcete umět správně naladit kytaru?

  Zde zdarma získáte můj e-book "25 rad jak dobře naladit kytaru":

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky
 • Uvidíme se na Facebooku: